Mrkev – zelenina s velkým využitím

Krása a zdraví

Od  | 

Máte rádi chuť mrkve? Dokážete ji připravit na mnoho způsobů? Ano má široké spektrum využití. Je neodmyslitelnou složkou polévek, omáček, salátů, pomazánek, dětských pokrmů a také sladkých jídel. Lze ji konzumovat vařenou, dušenou anebo syrovou. Nikdy se nezapře její osobitá chuť. Mrkev obsahuje mnoho vitamínů a pro tělo významných látek. Navíc je dobře stravitelná a přístupná během celého roku, ani její pěstování není náročné.

Vitamíny jsou zdrojem síly

To, že mrkev obsahuje karoten a provitamín A, ví snad každé malé dítě. Pomáhá při odolnosti sliznice a při vidění ve tmě. Najdete v ní antioxidanty a vlákninu. Mrkev je hlavní složkou dětských jídel. Působí proti průjmu a střevním parazitům. Zasyrova podáváme mrkev se strouhaným jablkem, křenem a citrónovou šťávou. Vařená mrkev politá rozpuštěným máslem a osmaženou strouhankou, chutná báječně. Nesmíme zapomenout na mrkvovou polévku a smažené mrkvance. Populární zelenina se používá jako přísada do dortů, koláčů a pečiva.

Šťáva z mrkve chutná všem!

Z mrkve se získává šťáva, která je často doplňována dalšími složkami. Chrání před infekcí, obsahuje rovněž chinony. Mrkvový olej se pyšní dietetickými účinky a přidává se do některých kosmetických přípravků. V kombinaci s placentovou tekutinou urychluje obnovu buněk a harmonizuje látkový metabolismus. Díky šlechtění některých druhů mrkve se podařilo zvýšit výskyt karotenu. V mrkvi najdete falkarinol, který pomáhá snižovat rozvoj rakoviny.

Přečtěte si také  Každý sportovní tým by měl mít své dresy!

Kdy sadíme mrkev?

Nebojte se, pěstování mrkve není nic složitého. Na jaře sejeme mrkev ranou a v létě pozdní odrůdu. S výsadbou nepospícháme. Nižší teploty mrkvi nepropívají, proto překryjeme záhonek netkanou textilií. Nejprve zbavíme záhonek dokonale kořenů, kamenů a plevele. Kořeny mrkve jsou hluboké a potřebují dostatek prostoru. Semena sejeme asi do hloubky 1 – 2 centimetry a řádků vzdálených asi 15 centimetrů. Semínka nedáváme blízko k sobě, rostlinky bychom museli často přetrhávat. Nezapomínáme na prokopávání, pletí a pečlivou zálivku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

Napsat komentář