Když kryptoměna vstoupí do politiky…
Na jaře roku 2025 se stalo něco, co nikdo nečekal – Ministerstvo spravedlnosti České republiky přijalo dar v podobě 468 bitcoinů. Jejich hodnota v té době přesahovala miliardu korun.
Překvapivý však nebyl jen dar samotný, ale především jeho původ. Bitcoiny věnoval odsouzený Tomáš Jiřikovský, muž spojený s rozsáhlou kauzou nelegálního darknetového tržiště.
Tím se rozjela jedna z největších politických krizí posledních let.
Ministr končí, peníze zůstávají
Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek na skandál reagoval rychle – rezignoval. Nechtěl prý ohrozit vládní koalici.
Dar byl však přijat a proměněn na hotovost: stát z prodeje získal přibližně 447 milionů korun. Ty mají být využity v boji s kyberkriminalitou. Na první pohled – vítězství pro veřejné finance. Jenže…
…legitimita transakce je velmi sporná.
Může stát vůbec přijmout prostředky od zločince? Nejde o formu „vyprání“ peněz? Co taková akce znamená pro důvěryhodnost spravedlnosti? A kdo rozhodl, že to je v pořádku?
Otázky přibývaly – a veřejnost začala cítit, že v celém příběhu něco skřípe.
Nová ministryně, nový přístup?
Po Blažkovi nastoupila do čela ministerstva Eva Decroix. Slíbila přehlednost, externí audit a právní kontrolu.
Zároveň zdůraznila, že žádná finanční újma státu nevznikla a že dokumentace je částečně neveřejná z důvodu ochrany svědeckých výpovědí.
Ale veřejnost si žádá víc než sliby.
Celý případ začal přerůstat hranice ministerské odpovědnosti a přehoupl se do oblasti celonárodní důvěry – v justici, politiku i schopnost státu čelit novým formám kriminality.
Napětí vrcholí
V červnu opozice žádala hlasování o nedůvěře celé vládě. Neuspěla – koalice ustála tlak, ale morální škody už byly napáchány.
Zákulisím kolují informace o možném zneužití pravomocí, nejasnostech v rozhodovacím procesu a pokusu zakrýt některé důležité detaily.
Co když tohle byl jen začátek?
Je bitcoinová aféra pouhou epizodou, nebo symptomem hlubšího problému? A jaké kroky by měl stát podniknout, aby si udržel důvěru občanů?