Přejít k obsahu

Zůstala jsem stát před jeho dveřmi. Po 10 letech. A nevěděla jsem, co řeknu, když otevře

4 min čtení
foto: azetstyle.cz
foto: azetstyle.cz

„Nakonec jsem natáhla ruku a zaklepala.

Jemně, skoro jako bych se bála, že se dveře rozpadnou.

Zvuk mých klepnutí mi připadal neskutečně hlasitý. Srdce mi bilo tak silně, že jsem měla pocit, že ho slyší i za dveřmi.

A pak – ticho.

Sekundy se vlekly. V hlavě jsem měla připravený plán: obrátím se, odejdu, řeknu si, že jsem se spletla v adrese.

Ale klika se pohnula.

Dveře se otevřely.

A tam stál on.

O 10 let starší. S vráskami kolem očí, které jsem předtím neviděla. Vlasy měl trochu šedivé, ale ten pohled – ten pohled byl stejný.

Ahoj,“ řekl. Tak prostě, jako bych od něj odešla jen před týdnem.

Z hrdla mi vyšel jen tichý šepot:
„Čekala jsem, že… že budeš vypadat jinak.“

Usmál se. Trochu smutně.
„I ty ses změnila,“ odpověděl.

V tu chvíli jsem si uvědomila, kolik slov jsem mu chtěla říct.
Slova o tom, jak jsem se zlobila. Jak jsem plakala. Jak jsem se naučila žít bez něj – a zároveň nikdy úplně nepřestala doufat, že jednou zazvoním u jeho dveří.

Ale nic z toho jsem neřekla. Jen jsem mu podala tašku, kterou jsem držela.

„Co to je?“ zeptal se.

Dárek. Pro tebe.“

Trochu se zasmál. „Víš, že je únor? Nejsou Vánoce. Nemám ani narozeniny.“

„Jen… myslela jsem si, že bys měl dostat něco ode mě,“ řekla jsem.

Otevřel ji. Uvnitř byla obyčejná fotka. Fotka, kterou jsem našla při stěhování. Byli jsme na ní my dva, před 12 lety, na lavičce v parku. Držel mě za ruku.

Chvíli ji držel, pak se podíval na mě.

Pamatuješ si ten den?“ zeptal se.

Přikývla jsem. „Byl to den, kdy jsi mi řekl, že mě miluješ.“

V očích se mu zablesklo.
„A pořád to platí,“ řekl. Tak jednoduše, tak přímo, že jsem na chvíli zapomněla dýchat.

Všechny ty roky mlčení se najednou zdály méně důležité.
Všechny hádky, výčitky, slzy – všechno to bylo někde vzadu, ale už to nebylo podstatné.

Dlouho jsme stáli ve dveřích. Pak ustoupil.
„Pojď dál,“ řekl.

Vešla jsem. A najednou jsem si uvědomila, že i když se všechno změnilo, některé věci se nezmění nikdy.

Někteří lidé jsou jako dveře, které se sice dlouho neotevřou, ale když se jednou pohnou – už je nezavřeš.“

Zatím tu nejsou žádné komentáře. Buďte první, kdo se zapojí do diskuse.

Přidat komentář

Pro komentování není potřeba přihlášení. Stačí přezdívka a komentář.

Kolik je pět plus jedna?
Krátká česká kontrola proti spamu.